kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30
18.00 (czas zimowy)
19.00 (po wielkanocny)

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00 (czas zimowy)
18.30 -19.00 (po wielkanocny)

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – Sobota

8.00 - 9.00
16.30 - 18.30

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

Słowo na Niedzielę Męki Pańskiej ŚPIEWAJĄCY- KRZYCZĄCY- MILCZĄCY

Niedziela Męki Pańskiej „Palmowa”
Mt 26, 14- 27,66

ŚPIEWAJĄCY- KRZYCZĄCY- MILCZĄCY

Dziś, Słowo jest pełne dynamizmu, ruchu. W procesji wejścia słyszymy opis uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Okrzyki powitania, śpiew Hosanna, gałązki oliwne i rzucane płaszcze pod nogi Jezusa, towarzyszą Jego wjazdowi do Miasta Świętego.
Wejdźmy dziś z Nim w te niezwykłe wydarzenia, które będą się działy w tym tygodniu.

Liturgia Słowa to opis męki Pańskiej. Wydaje się on nie mieć nic wspólnego z tym, co słyszeliśmy na początku Mszy św. Witany okrzykami radości Jezus, być może przez tych samych ludzi zostaje skazany na śmierć.  Spróbujmy wejść w tłum, który w nadchodzącym tygodniu towarzyszyć będzie Jezusowi.

Pierwszy tłum, to głośno witający z radością przyjazd Jezusa. Jego przybycie staje się dla nich realizacją zapowiedzi Proroków o przyjściu Mesjasza, który da im upragnioną wolność. Czy mam podobne odczucie? Cieszę się Jezusem?

Drugi, to ten z opisu Męki Pańskiej, wrzeszczący o śmierć dla Jezusa. Jego obecność jest dla niego drażniąca, budzi niepokój, agresję. Dlaczego? Czyżby ten sam tłum, zmienił zdanie w ciągu jednego tygodnia? Pod namową Arcykapłanów i Starszych domaga się zabicia tego, który uzdrawiał, wskrzeszał, uwalniał od Złego. Szybko zapomnieli. Jezus nie jest już zgodny z ich interesem, Jego Królestwo nie pasuje do ich wizji. Staje się intruzem, którego trzeba się pozbyć.

Jest jeszcze jeden tłum, towarzyszący ukrzyżowaniu Jezusa. Biernie patrzy na to wszystko, co się dzieje. Niby uczestniczy, ale jest jakoś obok. To niezdecydowanie musi być straszne. Czy oni wiedzą, kim są? Kim dla nich jest Ten, który umiera? Wydaje się, że nie wiedzą.

Zapraszam cię do modlitwy tym tekstem, poprzez przyglądnięcie się osobom towarzyszącym Jezusowi w trakcie jego Męki. Gdzie się odnajdujesz? W tym tygodniu, będą działy się najważniejsze wydarzenia- Jezus zostawi nam siebie w Eucharystii, umrze za nas i Zmartwychwstanie. Towarzyszmy Jezusowi, nie zostawmy Go samego. Zaplanujmy nasz udział w Liturgii Wielkiego Tygodnia.

ks. Jakub Oczkowicz