kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30
18.00 (czas zimowy)
19.00 (po wielkanocny)

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00 (czas zimowy)
18.30 -19.00 (po wielkanocny)

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – Sobota

8.00 - 9.00
16.30 - 18.30

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

Błogosławiona Karolina Kózka – droga do świętości.

Bł. Karolina Kózka18.11.2017

Błogosławiona Karolina Kózka – droga do świętości.

      Na pewno w naszej świadomości bardzo mocno ugruntowało się przekonanie co do treści ostatnio przeżywanej Uroczystości Wszystkich Świętych. Kościół uroczyście beatyfikuje i kanonizuje ich, aby byli naszymi orędownikami przed Bogiem, ale także, aby wskazywali nam drogę do zbawienia przykładem swojego życia. Bardzo dobrze, że w ostatnich dekadach Kościół dostrzega potrzebę ukazywania świętości osób świeckich, ojców, matek, dzieci, młodzieży, całych rodzin. W tych dniach przeżywamy kolejną rocznicę męczeństwa młodej dziewczyny, patronki młodzieży, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc, a także całej naszej diecezji – bł. Karoliny Kózki.

      Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w Wał-Rudzie (parafia Zabawa, k. Tarnowa) w wielodzietnej rodzinie. Bardzo pilnie pracowała na gospodarstwie rodziców, wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary, nieustannej modlitwy i często przyjmowanych sakramentów. Zawsze posłuszna rodzicom, opiekowała się nie tylko rodzeństwem, ale wszystkimi dziećmi swojej wioski organizując im czas na zabawę, modlitwę i katechezę. Bardzo pilnie się uczyła. Wrażliwa na potrzeby innych zajmowała się chorymi i starszymi, którym służyła i czytała Pismo Święte. Zginęła w wielu 16 lat na początku I wojny światowej 18 listopada 1914 roku broniąc swoje dziewictwo przed radzieckim żołnierzem. Już sam pogrzeb był pierwszą manifestacją okolicznej ludności, która z przekonaniem twierdziła, że uczestniczy w pogrzebie męczennicy.

      Nie tylko męczeństwo w obronie swojej godności i wolności jest treścią jej świętości. Stało się ono jedynie ukoronowaniem całego życia Karoliny, a także bez wątpienia, impulsem do wejścia na drogę proceduralną,  której zwieńczeniem był dzień 10 czerwca 1987 roku, kiedy to św. Jan Paweł II w Tarnowie podczas swojej pielgrzymki ogłosił ją błogosławioną. Prosząc o potrzebne łaski dla nas za wstawiennictwem tej młodej dziewczyny, naszej patronki, pamiętajmy także o modlitwie o dar kanonizacji, aby jej kult i przykład życia znany był na całym świecie.