kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30
18.00 (czas zimowy)
19.00 (po wielkanocny)

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00 (czas zimowy)
18.30 -19.00 (po wielkanocny)

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – Sobota

8.00 - 9.00
16.30 - 18.30

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

Majówki 2019

JESTEM, PAMIĘTAM, CZUWAM

 

kkkllllooooo…Maj – zielone łąki na kwiatkach siedzą małe biedronki. Ziemia zaś pachnie taką świeżością wszystko oddycha Bożą radością. Jaskółka lotem niebo przecina mała stokrotka główkę wychyla cichutko szepce „Zdrowaś Maryja”. Żółty kaczeniec patrzy radośnie na chwałę Bożą to wszystko rośnie. Kapliczki wszystkie już przystrojone i słychać: „chwalcie łąki umajone…”

Maj – dla wielu najpiękniejszy miesiąc roku – to w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej, która jest najwspanialszym Kwiatem ziemi. Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach, potocznie nazywane „Majówkami” – to piękna polska tradycja. Również na naszym osiedlu wieczorami o zmroku przy figurach: Matki Bożej Niepokalanej (w ogrodzie Sióstr Służebniczek), Świętej Rodziny (osiedle Paderewskiego) i Najświętszego Serca Pana Jezusa (osiedle Ossolińskich), które specjalnie na tę okazję zostały pięknie przystrojone kwiatami, flagami i światełkami, gromadzą się mieszkańcy nie tylko w starszym wieku, spotkać możemy zarówno kobiety jak i mężczyzn w sile wieku oraz młodzież – co jest swoistą odpowiedzią na słowa świętego Jana Pawła II, który powtarzał, że młodzi są przyszłością kościoła i przyszłością świata. Wszyscy razem modlą się i śpiewają pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny, powierzając Jej swoje sprawy dogasające już w wiosennym zmierzchu. Centralną częścią nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska, jeden ze wspaniałych hymnów na cześć Maryi, w którym wysławiane są Jej wielkie cnoty i przywileje, jakimi obdarzył Ją Bóg. Nabożeństwo przy figurze Matki Bożej Niepokalanej prowadzą siostry zakonne, a przy figurach Świętej Rodziny i Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadzą zwykle kobiety, które dokładnie wiedzą jakie odmawiać modlitwy i jakie śpiewać pieśni. Tak oto leci głos echem od figury do figury i razem z wonią kwiatów leci aż do nieba. W ten sposób wszystko „co czuje i co żyje, sławi Maryję”. Tam, gdzie sklepieniem jest niebo, a organami – majowy wiatr i ptasi wtór, najłatwiej jest otworzyć się przed Matką, „u której serce otwarte każdemu”. Dobrze, że ludzie pomimo zabiegania w nawale codziennych obowiązków znajdują czas w te majowe wieczory, aby odejść od telewizora czy komputera i wspólnie ze znanymi i nieznanymi im ludźmi poświęcić go Matce Bożej. Na czym zatem polega fenomen majówek śpiewanych przy figurach? od wieków śpiewane były na wolnym powietrzu, u stóp Maryi, naszej Pani. Tutaj, w śpiewie możemy przelać wszystkie nasze radości i smutki, a ptaki nam w tym wtórują.

Ewelina Nawacka