kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30
18.00 (czas zimowy)
19.00 (po wielkanocny)

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00 (czas zimowy)
18.30 -19.00 (po wielkanocny)

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – Sobota

8.00 - 9.00
16.30 - 18.30

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

PAMIĘTAJMY O NASZYCH ZMARŁYCH

Zbliża się listopad, a wraz z nim Uroczystość Wszystkich Świętych (1 XI) oraz Dzień Zaduszny (2 XI).

Zachęcamy, aby w tym czasie w sposób szczególny mieć w pamięci modlitewnej wszystkich  naszych bliskich i przyjaciół, którzy odeszli już do wieczności, ale dalej naszej modlitwy potrzebują. Początek listopada to czas, gdy pobożnie nawiedzając cmentarz możemy uzyskać odpust zupełny i właśnie w intencji Zmarłych go ofiarować. Pamiętajmy o naszych Zmarłych również w codziennej modlitwie, w ofierze Mszy św., a także w tzw. wypominkach, które będziemy w naszej parafii przyjmować.

Okoliczności i warunki umożliwiające uzyskanie odpustu w najbliższych dniach:

Wierni, którzy w dniach 1- 8 listopada nawiedzą kościół, kaplicę lub cmentarz i pomodlą się za Zmarłych, mogą dla nich uzyskać odpust zupełny czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. W pozostałe dni listopada, a więc od 9. do 30. – odpust cząstkowy. Jednego dnia można uzyskać tylko jeden odpust.

Warunki zyskiwania odpustów:

  • Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy).
  • Spowiedź sakramentalna lub bycie w stanie łaski uświęcającej
  • Przyjęcie Komunii Świętej
  • Odmówienie „Ojcze nasz…”, „Wierzę w Boga Ojca…” , dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz modlitwy za zmarłych.

Odpust zupełny –  uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości.

Odpust cząstkowy – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym.

Wszystko, co podejmujemy z myślą o Zmarłych, powinniśmy zanurzać w odkupieńczej ofierze Chrystusa, bo tylko wtedy możemy ufać, że nasza modlitwa i ofiara będą dla nich pomocne. Ważne są kwiaty, znicze, troska o groby. One ocalają pamięć, przypominają o celu ludzkich dążeń, scalają rodzinę, przypominają wspólne dziedzictwo. To jednak za mało. “Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy” – słyszymy w prefacji podczas Mszy św. żałobnej. Wiara w “świętych obcowanie” stwarza jedyną w swoim rodzaju okazję, by pomóc naszym zmarłym w osiągnięciu pełni zbawienia. Materia ma tutaj niewielkie znaczenie. Najważniejsze są dary duchowe, które możemy im ofiarować, pokuta, dzięki której nie tylko zostanie skrócony czas cierpienia w czyśćcu, ale też dokona się nasze nawrócenie.