kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30
18.00 (czas zimowy)
19.00 (po wielkanocny)

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00 (czas zimowy)
18.30 -19.00 (po wielkanocny)

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – Sobota

8.00 - 9.00
16.30 - 18.30

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

UROCZYSTOŚĆ PATRONA DIECEZJI

Wyobraźmy sobie główny ołtarz w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Przed dużym wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego klęczy młody człowiek. Co jakiś czas podnosi głowę, aby spojrzeć na Jezusa, a potem zapada na długą chwilę cichej modlitwy. Zwierza się Zbawicielowi z rozterek dotyczących wyboru życiowej drogi, prosząc o światło Ducha Świętego. To Józef Sebastian Pelczar – święty, którego wspominamy 19 stycznia. Jest Patronem Diecezji Rzeszowskiej. Główne obchody ku czci Patrona odbędą się 19 stycznia w katedrze rzeszowskiej o godz. 18.00.

Józef Sebastian Pelczar urodził się w 1842 r. w Korczynie k. Krosna. Po ukończeniu szkoły parafialnej w rodzinnej Korczynie w 1850 r. rozpoczął naukę w trzeciej klasie szkoły ludowej w Rzeszowie, a dwa lata później w rzeszowskim gimnazjum przy ul. 3-go Maja. Po ukończeniu szóstej klasy gimnazjalnej przeniósł się do gimnazjum do Przemyśla, gdzie zdał celująco egzamin dojrzałości. Życie religijne uczniów rzeszowskiego gimnazjum koncentrowało się w pierwszej kolejności na kościele gimnazjalnym, w którym czczono wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. W „Autobiografii” Pelczar zanotował: „Ten kościół był powiernikiem naszych myśli i pragnień. Tam w trudnych chwilach, jakich nie brakowało młodzieńczemu wiekowi, szukaliśmy pociechy, ukojenia”. Pelczar po maturze wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. W 1864 r. przyjął święcenia kapłańskie, a następnie podjął pracę jako wikariusz w Samborze. Po studiach teologicznych i prawniczych w Rzymie został wykładowcą teologii pastoralnej i prawa kościelnego w seminarium przemyskim, a następnie był profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obok zajęć uniwersyteckich był również znakomitym kaznodzieją, zajmował się też działalnością społeczną. 3 maja 1891 r. założył Bractwo Najświętszej Panny Maryi Królowej Korony Polskiej, którego zadaniem była praca na polu społecznym. Mając na uwadze pomoc zaniedbanym moralnie dziewczętom, w 1894 r. założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. W 1899 r. został biskupem pomocniczym, a rok później ordynariuszem diecezji przemyskiej. Jego kierowanie Kościołem przemyskim było czasem wielkiej troski o podniesienie poziomu wiedzy duchowieństwa i wiernych. W tym celu często gromadził księży na zebrania i konferencje, synody oraz pisał wiele listów pasterskich. Zmarł w Przemyślu w 1924 roku w opinii świętości. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 2 czerwca 1991 roku w Rzeszowie, a kanonizowany 18 maja 2003 r. w Rzymie.

Św. Józefie Sebastianie Pelczarze, Patronie Diecezji Rzeszowskiej, módl się za nami.

źródło: www.diecezja.rzeszow.pl