kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30
18.00 (czas zimowy)
19.00 (po wielkanocny)

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00 (czas zimowy)
18.30 -19.00 (po wielkanocny)

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – Sobota

8.00 - 9.00
16.30 - 18.30

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

WIELKI PIĄTEK 2017

WIELKI PIĄTEK 2017

      Rozpoczął się drugi dzień Triduum Paschalnego. Po nabożeństwie drogi krzyżowej ulicami naszej parafii, Liturgia Męki Pańskiej skupiła naszą uwagę na krzyżu. To właśnie Chrystus na krzyżu stoi w centrum drugiego dnia tej jednej uroczystości. Właśnie krzyż stał się narzędziem zbawienia ludzi. Dlatego liturgia w sposób szczególny podkreśla jego obecność.

      Liturgia Wielkiego Piątku składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji Krzyża świętego, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
      WP2017APo procesji wejścia w ciszy kapłani w pozycji leżącej (prostracja)  przed obnażonym ołtarzem modlili się do Ojca i dziękowali wraz z wiernymi za dar odkupienia. Pierwsze czytanie to proroctwo dotyczące śmierci Jezusa. Wyjaśniło się ono w Ewnagelii, która została odśpiewana przez kapłanów. Drugie czytanie mówiło o Jezusie Arcykapłanie, który przez swój tron łaski – krzyż – daje zbawienie swojemu ludowi. Homilię wygłosił ks. Dominik Kiełb podkreślając znaczenie krzyża i odkupieńczą moc ofiary Jezusa. Zakończeniem liturgii słowa była uroczysta modlitwa powszechna, która w tym dniu ma rozbudowaną formę i dłuższy przebieg.
      Drugą częścią była adoracja krzyża. Ten szczególny znak w ciszy został wniesiony przez lektorów przez kościół do prezbiterium, aby tam ukazać się naszym oczom. Do tej pory był zasłonięty, by teraz jeszcze lepiej do nas przemówić. Cześć krzyżowi oddali kapłani, siostry zakonne, Liturgiczna Służba Ołtarza, Dziewczęca Służba Maryjna oraz Rycerstwo Świętego Michała Archanioła. Po zakończeniu liturgii może to zrobić każdy, udając się do kościoła, aż do Wigilii Paschalnej.
      WP2017BTrzecią cześcią była komunia święta. W związku z tym, że w Wielki Piątek nie celebruje się Eucharystii, wiernym zostaje udzielona tylko komunia święta. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do przygotowanego Grobu Pańskiego. Tam można adorować Jezusa przez cały wieczór i kolejny dzień.

      Niech tajemnica krzyża przenika nasze myśli w tym czasie. Ofiarujmy nasze cierpienia i trudności Jezusowi. Zechciejmy również przyjść do Niego i pomodlić się w Jego obecności.

xPS