kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30, 18.00

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – pIĄTEK

16.30 - 17.30

W innych terminach

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

Agonia Jezusa trwa również dzisiaj, czyli walka o trzeźwość drugiego człowieka

20 listopada br. w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla wszechświata, w naszej wspólnocie parafialnej, gościł ks. Grzegorz Kot, Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości.

Ksiądz Grzegorz, podczas rozważania Słowa Bożego, podkreślił, że każdy z nas jest zagrożony postawą, którą przywołał w Ewangelii św. Łukasz: (….) ,,Lud stał i patrzył’’ na ukrzyżowanego i cierpiącego Chrystusa, był absolutnie obojętny wobec tragedii Syna Bożego. Ta postawa, społecznej aprobaty w obliczu ludzkiego dramatu, wobec nadmiernie spożywanego alkoholu, jest znakiem naszych czasów – mówił Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości. Problem z nadużywaniem alkoholu nie jest reliktem przeszłości i problemem, który dominował wyłącznie w czasach PRL-u. Najnowsze dane są porażające, bowiem w 2021 roku statystycznie, dorosły mieszkaniec naszego kraju, spożył 13 litrów czystego alkoholu.

Ksiądz Grzegorz Kot zachęcił do modlitwy i postu w intencji uzależnionych od alkoholu. Prosił abyśmy dawali odważne świadectwo trzeźwości i modlitwy. ,,Ten rodzaj złego ducha można pokonać jedynie modlitwą i postem’’, a krucjata i deklaracja trzeźwości są rodzajem postu w intencji uzależnionych i ich bliskich – stwierdził kaznodzieja.

Kwestia uzależnienia od alkoholu to poważny problem społeczny. Ksiądz Kot przypomniał, w nawiązaniu do Słowa Bożego: ,,agonia Jezusa dokonuje się w naszym życiu, poprzez trudności i porażki, ale także przez uzależnienia’’.

Wychodzenie z uzależnienia alkoholowego nie jest łatwe, a co dopiero powrót do życia, rodziny, pracy i środowiska; dlatego budujemy Centrum Profilaktyczno – Terapeutyczne w Sędziszowie Małopolskim, w którym wychodzący z uzależnienia będą mogli ponownie wejść w życie codzienne – mówił Grzegorz Kot. Dzięki ludziom dobrej woli ta inwestycja już ruszyła i w przyszłości będzie służyć tym, którzy borykają się z alkoholizmem.

Homilia księdza Grzegorza była połączona ze świadectwem pani Bernadetty, której udało się pokonać nałóg alkoholu i dziś szczęśliwie cieszyć się udanym małżeństwem i macierzyństwem.

Wszystkich, którzy chcieliby uzyskać informacje w jaki sposób pomóc osobom uzależnionym i współuzależnionym, odsyłamy do poradni, która funkcjonuje w ramach Diecezjalnego Duszpasterstwa Trzeźwości przy Kościele św. Jadwigi.