STATYSTYKI

Licznik odwiedzin
1677784
Visit Today : 159
Visit Yesterday : 152
This Month : 5061
This Year : 37950
Total Visit : 1677784
Hits Today : 629
Total Hits : 811479
Who's Online : 2

Oaza

ruch

RUCH ŚWIATŁO-ŻYCIE

Ruch Światło-Życie w parafii św. Michała Archanioła istnieje od wielu lat. Moderatorem oazy jest ks. Czesław Matuła. Wspólnota składa się z Oazy Dzieci Bożych, Oazy Młodzieżowej (OND i ONŻ). Oaza swoje spotkania ma w piątki przed Eucharystią. Po modlitwie dzieci uczą się śpiewu, uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, a później spędzają czas na wspólnej zabawie. Młodzież spotyka się w piątki po Mszy Świętej wieczornej. Spotkania obejmują: wspólną modlitwa, śpiew, spotkania w małych grupach, wieczór pogodny oraz adoracja Pana Jezusa. Grupa formacyjna po I° ONŻ uczestniczy także w Celebracjach Dziesięciu Kroków ku Dojrzałości Chrześcijańskiej w wyznaczone soboty.

Wspólnota oazowa angażuje się w oprawę muzyczną i liturgiczną podczas piątkowej Eucharystii oraz poprzez prowadzenie nabożeństw parafialnych. Oazowicze chętnie uczestniczą także w wycieczkach pieszych, wyjściach na lodowisko, lody, wyjazdach do kina itd. Wielkim powodzeniem cieszy się także wspólnie spędzany sylwester, organizowany już od kilku lat. Wspólnota oazowa jest otwarta na osoby, które pragną włączyć się do Ruchu Światło – Życie.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół.

Oaza to ruch katolicki, który liczy już 50 lat, założył ją Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Warto wspomnieć, iż Oazę niejako tworzył Jan Paweł II. Oaza gromadzi tysiące ludzi, którzy odkrywają prawdziwą radość płynącą ze wspólnoty i z miłości Bożej.

Znakiem Ruchu Światło-Życie jest symbol i słowa ΦΩΣ ΖΩΗ (czyt. fos-zoe) – greckie słowa „światło” i „życie”, krzyżujące się na literze „omega”, która tutaj jest symbolem Ducha Świętego (jako Tego, który jest wszystkim) i ułożone w kształt krzyża. Popularna nazwa tego symbolu to foska.

To właśnie te słowa wyrażają nasz charyzmat. To ideał chrześcijańskiej dojrzałości w skrócie. Być dojrzałym chrześcijaninem oznacza stawać się nowym człowiekiem, w którym poznanie prawdy (światło) i egzystencja (życie) są jednością. Do tej jedności w człowieku może doprowadzić Duch Święty. To scalanie dokonuje się za cenę krzyża Chrystusowego i codziennego krzyża każdego człowieka.

Jako ruch odnowy posoborowej bierzemy czynny udział w życiu liturgicznym naszej parafii poprzez angażowanie się w ubogacanie Mszy Świętej śpiewem, czytaniem Słowa Bożego, świadectwem naszej wiary, którą każdy z nas przeżywa w sposób indywidualny jak i wspólnotowy. Ruch Światło – Życie to nie tylko nazwa bardziej lub mniej brzmiąca, ale to przede wszystkim styl życia. Naszym celem jest osiągniecie pełni świętości wypełniając charyzmat uformowany przez naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego. W realizacji tego celu pomagają nam spotkania w małych grupach, wspólna Eucharystia, śpiew jak również wyjazdy formacyjne w ciągu roku oraz w wakacje.

Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.

Trzon wspólnoty tworzy diakonia animatorów, która prowadzi około trzydziestoosobową trzódkę uczestników poprzez radości i smutki życia codziennego oraz wskazuje drogę realizacji charyzmatu naszego ruchu.

W naszej parafii spotkania odbywają się w trzech grupach wiekowych. Oaza Dzieci Bożych to najmłodsza z naszych grup oazowych. Oaza Nowej Drogi to grupa osób od siódmej klasy, natomiast Oazę Nowego Życia tworzą osoby w wieku licealnym i starsi.

Wspólnota Ruchu Światło- Życie w naszej parafii spotyka się w każdy piątek.

Oaza Dzieci Bożych rozpoczyna swoje spotkania o godzinie 16:30, następnie o 17:15 spotykamy się wszyscy na wspólnym śpiewie, a o 18:00/19:00 uczestniczymy w Eucharystii całą wspólnotą.

Po Mszy Świętej Oaza młodzieżowa udaje się na swoje spotkania w małych grupach. Całe spotkanie kończymy wspólną modlitwą, po której mamy czas na dzielenie się smutkami i radościami minionego tygodnia przy herbacie i „małym co nieco”.

Dzieje się dużo, a może jeszcze więcej, jeśli zechcesz do nas dołączyć =)

Majowy wypoczynek młodzieży

Miniony weekend tj. od 13-15 maja, młodzież z parafialnej Oazy oraz ministranci wraz z księdzem Jakubem, spędzili w Kotani, malowniczej wiosce położonej w Beskidzie Niskim. Weekendowe rekolekcje – warsztaty jedności – „Widać, co nie widać” były okazją do odkrycia piękna, które każdy z nas ochrzczonych ma w sobie. Można patrzeć i widzieć tylko to, co jest, albo zobaczyć więcej. A piękna okolica zdecydowanie w tym pomagała. Nie zabrakło również czasu na

Czytaj więcej »

Lektorzy – Oaza – Akcja Katolicka udział w wydarzeniach ogólnopolskich

Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w Częstochowie, Dni skupienia dla animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza w Kotani oraz Ogólnopolskie rekolekcje dla diecezjalnych asystentów Akcji Katolickiej w Bardzie – to wydarzenia, w których uczestniczyli nasi parafianie oraz duszpasterze. W miniony weekend delegacja z naszej parafii reprezentująca Diecezję Rzeszowską uczestniczyła w 47. Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Kongregacja odbyła się pod hasłem „Życie w świetle”. Z naszej diecezji wraz z Domowym Kościołem udział wzięło kilkanaście osób

Czytaj więcej »

Przedświąteczne spotkanie Oazy i KSM

W ubiegły piątek, wspólnota Ruchu Światło – Życie oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zorganizowała w swoich wspólnotach przedświąteczne spotkanie. „Piątek przed świętami, był dla nas długo wyczekiwanym dnie. Każdego roku, tradycyjna Wigilii w naszej Wspólnocie. Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, w której aktywnie uczestniczyliśmy. Następnie przeszliśmy do salki, gdzie uroczyście spędziliśmy ten wieczór. Po odczytaniu Ewangelii, połamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie nawzajem życzenia. Nie zabrakło oczywiście śpiewania kolęd oraz pysznych potraw wigilijnych. Czas ten

Czytaj więcej »

Złapać zasięg

Ostatni weekend  listopada Oaza oraz Ministranci wraz z ks. Jakubem  oraz diakonem Dominikiem spędziła na „Warsztatach  jedności”. Puszcza Sandomierska – brak zasięgu, pomógł złapać kontakt z Tymi, którzy są ważni: z Bogiem i drugim człowiekiem. Był czas na integrację, zabawę oraz  modlitwę, aby wspólnie wejść w Adwent – czekanie na spotkanie z Bogiem. Uczestnicy spędzili razem 3 dni w Porębach Dymarskich – bez zasięgu, zgiełku miasta i zmartwień. Wyjazd rozpoczęliśmy wspólną

Czytaj więcej »

Wieczór Uwielbienia

Wieczór Uwielbienia wraz z bł. Karoliną przed Uroczystością Chrystusa Króla. W piątkowy wieczór przed Najświętszym Sakramentem z grupami młodzieżowymi Oaza Parafii Św. Michała Archanioła w Rzeszowie, KSM „Pod Dzidą” oraz zaangażowanymi w duszpasterstwo dorosłych adorowaliśmy Pana ponieważ, „konieczne jest również poświęcenie pewnego czasu tylko Bogu, w samotności z Nim(…). Kontemplowanie oblicza Jezusa, który umarł i zmartwychwstał, składa na nowo nasze człowieczeństwo, również z tego rozbitego przez trudy życia albo naznaczonego przez grzech.

Czytaj więcej »

Jesteśmy w RUCHU. O wakacjach z Bogiem

Alleluja! Ostatni okres w trakcie którego dotknęła nas pandemia był dla każdego czasem trudnym, pełnym wyzwań i przyzwyczajania się do nowej rzeczywistości. Wiele imprez, wyjazdów musiało zostać odwołanych. Pod znakiem zapytania stanęły też oazowe turnusy wakacyjne. Początkowo zostały odwołane, jednak ostatecznie Oaza naszej diecezji dostała zielone światło do ich przeprowadzenia. Właśnie w jednym z nich brałam udział. Dokładnie był to III ° Oazy Nowego Życia. Był to czas w trakcie, którego

Czytaj więcej »

Oaza już wystartowała!

W piątek, rok formacji w Ruchu Światło – Życie rozpoczęła młodzież naszej parafii. W trakcie mszy świętej animatorzy grup zostali pobłogosławieni do pełnienia posługi oraz zostały im wręczone świece oazowe. Zdjęcia TUTAJ. Przyjdź i zobacz, co to jest Oaza w każdy PIĄTEK o 19:00. 

Czytaj więcej »
1361454486

oaza czuwanie

ZOSTAŃ Z JEZUSEM DŁUŻEJ…      W Wielki Czwartek i Wielką Sobotę Ruch Światło-Życie (Oaza), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „Pod dzidą” i Liturgiczna Służba Ołtarza naszej parafii zaprasza na wspólne czuwanie przy Jezusie w godzinach 21:00 – 22:00 w naszej świątyni.    

Czytaj więcej »
DK OAZA

Droga krzyżowa – oaza

 DROGA KRZYŻOWA Z OAZĄ W piątek nabożeństwo drogi krzyżowej dla dzieci prowadzili członkowie wspólnoty Ruchu Światło-Życie naszej parafii. W tym dniu gościli diecezjalnego moderatora Oazy – ks. Tomasza Rusyna. Oaza zaprasza na spotkania wszystkich chętnych – dzieci i młodzież – w piątki przed wieczorną Mszą św. do domu parafialnego. ZAPRASZAMY!

Czytaj więcej »