![](https://michal.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2014/08/budowa.jpg)
Dzieje parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Rzeszowie są związane z wyborem na Stolicę Piotrową papieża – Polaka, Jana Pawła II. Świat usłyszał słowa Piotra naszych czasów: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi! ” W Polsce narodziła się „Solidarność”, naród upomniał się o prawo do wiary i wolności.
W 1980 r. pani Helena Cieślewicz przekazała na rzecz Kurii Diecezjalnej w Przemyślu budujący się dom przy ul. Kwietniowej, który miał być przeznaczony na kaplicę i salę katechetyczną. Po odpowiednim przystosowaniu budynku rozpoczęła się w nim katechizacja, a ks. proboszcz parafii p.w. Św. Rocha w Słocinie otworzył kaplicę p.w. Św. Trójcy.
W następnym roku, 1 lipca, Ks. Bp. Ignacy Tokarczuk, Ordynariusz Przemyski, kaplicy nadał statut kaplicy rektorskiej oraz desygnował dla niej ks. Stanisława Poterę, z misją budowy kościoła i zorganizowania parafii. kosciol Budowa kościoła rozpoczęła się już 25 września tego roku. Wcześniej w wielkiej tajemnicy przygotowywano materiały budowlane. Gotowe elementy zostały przewiezione na plac budowy. W ciągu dwóch dni stanęły zręby świątyni. Parafianie pracowali z wielkim poświęceniem, mimo gróźb i prób zastraszenia ze strony władz komunistycznych.
W niedzielę 27 września ks. Dziekan Stanisław Mac wraz z ks. Stanisławem Foltą i ks. Stanisławem Królem celebrowali w nowo wzniesionym kościele pierwszą mszę św. Powstającą świątynię oddano pod opiekę Św. Michała Archanioła. W dniu 8 listopada 1981 r., w czasie wizytacji kanonicznej macierzystej parafii Słocina, Ks. Bp. Ignacy Tokarczuk, poświęcił nową świątynię. 1 sierpnia 1982 r Ordynanariusz Przemyski erygował parafię p.w. Św. Michała Archanioła.
![](https://michal.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2014/08/kosciol.jpg)
Dekret określał jej granice oraz mianował pierwszego proboszcza, ks. Stanisława Poterę. Tak rozpoczęła swoje istnienie parafia rzeszowska, której patronuje Książe Wojska Niebieskiego, Św. Michał.
Do ważniejszych wydarzeń należy zaliczyć:
![](https://michal.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2014/08/srodek.jpg)
– W 1987 r. przeprowadzono, bardzo trudne technicznie, poszerzenie kościoła o dwie nawy boczne i podniesienie dachu świątyni o 2 m.
– W latach 1985 – 87 został wybudowany Dom Parafialny, w którym początkowo odbywała się katechizacja, a po powrocie religii do szkoły stał się zapleczem duszpasterskim dla licznych grup i stowarzyszeń działających przy parafii. W budynku znajduje się biblioteka, kawiarnia „Pod Dzidą” dla młodzieży. Mieści się w nim również Diecezjalne Biuro Akcji Katolickiej. pierwszą mszę św. Powstającą świątynię oddano pod opiekę Św. Michała Archanioła. W dniu 8 listopada 1981 r..
– W 1983 r. rozpoczęły pracę w parafii SS. Służebniczki Starowiejskie i zamieszkały w budynku ofiarowanym przez rodzinę Hajduków, przy ul. Powstańców Styczniowych 15.
– Po śmierci w 1989 r. dobroczyńcy, Heleny Cieślewicz, budynek, od którego rozpoczęła się historia parafii, po rozbudowie i gruntownym remoncie, został przeznaczony na plebanię. mir – W 15-tą rocznicę rozpoczęcia budowy kościoła, parafianie postawili na placu kościelnym odlaną z brązu figurę Patrona – Świętego Michała Archanioła. Z tej okazji część ulicy Kwietniowej otrzymała nazwę ulicy Św. Michała Archanioła.
– Rok później, na Osiedlu Paderewskiego,została postawiona wykonana z marmuru figura Świętej Rodziny. Obydwa pomniki zaprojektowała i wykonała Tatiana Neweseła, artystka z Tarnopola na Ukrainie.
![](https://michal.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2014/08/mir.jpg)
Pośród zieleni, przy cichej ulicy, wznoszą się mury Kościoła p.w. Św. Michała Archanioła. Niewielu już dziś pamięta w jak dramatycznych okolicznościach wzrastała ta świątynia. Jej dzieje i Patron zdają się mówić: Któż jak Bóg!