kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30, 18.00

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – pIĄTEK

8.00 - 9.00
16.30 - 18.30

W innych terminach

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

Usłysz Słowo

Papież Franciszek postanowił, że 3. Niedziela Zwykła roku liturgicznego będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego. W 2021 r. Niedzielę Słowa Bożego będziemy przeżywać 24 stycznia.

Niedziela Słowa Bożego została ustanowiona 30 września 2019 r. Listem apostolskim w formie motu proprio papieża Franciszka „Aperuit illis” i wyznaczona na 3. Niedzielę okresu zwykłego w ciągu roku (pierwsza Niedziela Słowa Bożego była obchodzona 26 stycznia 2020 r.). Ojciec Święty pragnął, aby ten dzień był poświęcony celebracji, refleksji oraz rozszerzaniu słowa Bożego.

„Niech Niedziela poświęcona Słowu sprawi, aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego, jak święty autor nauczał już w dawnych czasach: «Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić» (Pwt 30, 14)” – napisał Papież Franciszek.

W naszej parafii Słowo Boże jest rozważane codziennie. W trakcie wieczornej Eucharystii próbujemy wraz z kaznodzieją odpowiedzieć na Boże słowo – zastosować je do życia. W bieżącym roku duszpasterskim w dni powszednie homilie głoszą w poniedziałek: ks. Rafał, we wtorek ks. Prałat, w środę ks. Proboszcz, w czwartek ks. Czesław, w piątek ks. Jakub.

Jednak nie na tym koniec. W każdy czwartek przed wieczorną Mszą św. modlimy się wspólnie brewiarzem – Nieszporami, które są nie czym innym jak rozważeniem Pisma świętego, a dokładniej Psalmów. W ramach spotkań grup duszpasterskich proponowane są różne metody czytania Biblii, które mają ułatwić zrozumienie czytanego tekstu i jego aktualizacje w codzienności. Wiara rodzi się z tego, co się słyszy – czyli z Bożego Słowa. A usłyszeć je możemy dzięki czytającym. W naszej parafii posługę tą pełni zarówno młodzież jak i osoby dorosłe, za co serdecznie dziękujemy i zachęcamy do aktywnego włączenia się w przebieg liturgii między innymi poprzez czytanie Czytań mszalnych.

Niedziela Słowa Bożego może być dla nas szansą, aby zacząć czytać Biblię. A jak już będziemy czytać, to może zaczniemy Nią żyć? Bo Biblii nie trzeba tylko czytać, Biblią trzeba żyć.