kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30, 18.00

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – pIĄTEK

16.30 - 17.30

W innych terminach

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

„Wierzę w Kościół Chrystusa Ukrzyżowanego.”

Obecny rok duszpasterski, który związany jest z hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, w okresie Wielkiego Postu, do którego wkroczymy w Środę Popielcową pragnie w szczególny sposób uświadomić nam, że przeżywanie tego czasu powinno prowadzić do wyznania: Wierzę w Kościół Chrystusa Ukrzyżowanego. Panująca aktualnie sytuacja społeczno-polityczna nie ułatwia rozumienie istoty Kościoła i wiary w Kościół Chrystusowy.

Wielki Post – dzięki słowu Bożemu i sakramentom – jest szansą w pogłębieniu naszej wiary w Chrystusa Odkupiciela i Jego Kościół. Dokona się to na drodze nawrócenia, modlitwy, milczenia, postu, i dzielenia się miłością.

Rekolekcje parafialne – przeżywane w okresie Wielkiego Postu w tym roku nie będą organizowane. Ze względu na przeżywane Misje Święte w październiku 2022 a co za tym idzie tylko 4 miesięczna czasowa odległość sprawia, że czas ten wykorzystajmy na zintensyfikowaniu wysiłku w realizacji postanowień misyjnych a nasze duchowe wzrastanie znajdzie swoje uwieńczenie w rekolekcja jesiennych (Renowacji Misji) przygotowujących nas do uroczystości odpustowych ku czci św. Michała Archanioła. Zachęcam do skorzystania bogatej oferty rekolekcji w innych parafiach, rekolekcji środowiskowych czy w katolickich mediach. Radością napawa fakt, że we współpracy z Dyrekcją i Gronem Pedagogicznym powracamy z praktyką rekolekcji szkolnych.

Kerygma i liturgia – głoszenie Słowa Bożego i modlitwa wspólnotowa, to kolejne filary na których budujemy wzrost naszej wiary. Zachęcam do skorzystania z nabożeństw Drogi Krzyżowej i nabożeństwa Gorzkich Żali, Adoracji Najświętszego Sakramentu, skorzystania z sakramentu pokuty i Eucharystii.

Diakonia – miłość w praktyce życia. W Środę Popielcową w ramach jałmużny postnej będzie możliwość wsparcia materialnego jednej rodziny syryjskiej w Aleppo w ramach programu „Rodzina Rodzinie”, a poprzez zbiórkę żywności wraz z wolontariuszami z Parafialnego Zespołu Caritas zapukamy dyskretnie do mieszkań i domów naszych parafian, przywracając im nadzieję i wyrywając ich z poczucia izolacji i opuszczenia. Jak każdego roku Caritas przygotowała skarbonki dla dzieci, które składają zaoszczędzone pieniądze na rzecz ubogich. Skorzystajmy i z takiej formy jałmużny postnej w rodzinie. Ważnym ogniwem diakoni jest wsparcie obrony życia nienarodzonych. W kontekście Podkarpacia to wsparcie inicjatywy „Stop in vitro” w Rzeszowie.

Na płaszczyźnie życia duchowego zachęcam każdego z Was do refleksji. Bóg przez proroka Joela wzywa: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem…” (Jl 2, 12-18). Od dziś tj. Środy Popielcowej, Duch Święty wyprowadzi Cię na pustynię gdzie czekać Cię będą próby i pokusy. Wyjdziesz zwycięsko ze wszystkich prób, gdy oprzesz się na Bożym słowie i Jego obietnicach. Walcz „w dobrych zawodach o wiarę” (1 Tm 6,12). Podejmij wielkopostne postanowienia. Zaplanuj rodzaj postu. Znajdź czas na codzienną modlitwę i rozważanie słowa Bożego. Bądź hojny(a) dla ubogich. Pamiętaj, że praktyki te nie mają na celu zwrócenia na siebie Bożej uwagi, lecz pomagają Tobie skupić wzrok na Ojcu, który widzi i obiecuje Ci błogosławieństwo. Kluczem jest – otwarte serce, które pragnie Boga. Niech Ci Pan błogosławi na drogach rozeznania i nawrócenia!

 

Ks. Michał Bator