kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30, 18.00

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – pIĄTEK

16.30 - 17.30

W innych terminach

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

Rycerstwo Św. Michała Archanioła

20-lecie Rycerstwa św. Michała Archanioła

Idea powołania Bractwa św. Michała Archanioła zrodziła się podczas rekolekcji wielkopostnych głoszonych w dn. 29 marca – 1 kwietnia 2003 roku przez ks. Mariana Balickiego, proboszcza parafii pw. św. Józefa w Nisku. Rekolekcjonista gorąco zachęcał mężczyzn do wstąpienia w szeregi Rycerstwa, czego pierwszym krokiem było wypełnienie i złożenie pisemnej deklaracji.

Po Świętach Wielkanocnych, pod troskliwą duchową opieką ks. proboszcza Stanisława Potery Bractwo rozpoczęło regularne, comiesięczne spotkania w każdy pierwszy wtorek miesiąca. Przybrały one uroczysty charakter i obejmowały Godzinki ku czci św. Michała Archanioła przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, Eucharystię i procesję, w czasie której odmawiano Koronkę do Chórów Anielskich w miesiącach letnich (V–IX), zaś w pozostałych miesiącach odbywały się spotkania formacyjne.

Stanisław Piekarz wraz z ks. Januszem Podlaszczakiem opracowali statut Rycerstwa, który został zatwierdzony przez ks. biskupa Kazimierza Górnego w dn. 15 czerwca 2003 roku. Zgodnie z tym statutem, celem Bractwa jest modlitwa za rodzinę, parafię i Kościół oraz szerzenie czci Boga, Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Michała Archanioła.

Do obowiązków Rycerzy należy między innymi: troska o życie w stanie łaski uświęcającej i chrześcijański styl życia, czynny udział w programie formacyjnym Rycerstwa oraz codzienna modlitwa o godzinie 21.00. Rycerze mają udział w dobrach duchowych Rycerstwa, uczestnicząc w owocach Mszy św. odprawianych w pierwszy wtorek miesiąca w intencji ich i ich rodzin, codziennych modlitw i ofiar członków Rycerstwa oraz codziennej modlitwy do św. Michała Archanioła. Rycerze pozdrawiają się zawołaniem „Michael – Któż jak Bóg”.

Oficjalny początek działalności Bractwa św. Michała Archanioła miał miejsce 29 września 2003r., w dzień odpustu parafialnego. Uroczystościom przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Górny, który w czasie Eucharystii poświęcił szaty przysługujące rektorowi i senatorom Rycerstwa. W uroczystości uczestniczył także ksiądz biskup Egon Kapellari, z austriackiego Grazu.

Podczas uroczystości inaugurujących działalność Rycertwa około 100 mężczyzn, głównie ojców i młodzieńców, złożyło ślubowanie. W ten sposób, w czasie Mszy św. o godz. 18.00 zostało erygowane Rycerstwo św. Michała Archanioła.

Tekst ślubowania:

    Święty Michale Archaniele, Książe Chórów Anielskich, gorliwy miłośniku chwały Bożej, dzielny obrońco Boga Najwyższego. W uroczystym dniu mojego wstąpienia do Rycerstwa obieram Ciebie za szczególnego Przewodnika i Opiekuna. Pragnę tak jak Ty, całym sercem służyć Najświętszemu Bogu. Iść drogą Bożych przykazań, bronić wiary i Kościoła, modlić się za moją Rodzinę i Parafię i zrobić wszystko, aby zawsze zwyciężyło dobro. Tak mi dopomóż Bóg!

1-Pierwsza Kapituła Rycerstwa św. Michała Archanioła w Rzeszowie


Pierwsza Kapituła Rycerstwa:

Dyrektor: ks. Stanisław Potera
Rektor: Stanisław Piekarz
Senatorowie: Andrzej Bułatek, Adam Guz, Antoni Tłuczek, Karol Rysz, Jakub Górecki, Janusz Homplewicz, Józef Cwynar, Józef Węglarski, Stanisław Czarnik.

 

Stanisław Piekarz