Wstęp
Synod stawia następujące zasadnicze pytanie: Kościół synodalny, głosząc Ewangelię, „podąża razem”. Jak owo „podążanie razem” realizuje się dzisiaj w waszym Kościele lokalnym? Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy wzrastali w naszym „podążaniu razem”?
Kim jesteśmy?
Wszyscy: świeccy i duchowni, przez chrzest i bierzmowanie, tworzymy Kościół jako wspólnotę wierzących. Karmimy się Ciałem Żyjącego Pana. Wszyscy jesteśmy słabi i grzeszni. Wszyscy też jesteśmy godni odkrycia w sobie dziecięctwa bożego, które czyni nas dziedzicami błogosławionych dóbr przyszłych. Kochając Kościół, czego dowodem jest nasze zaangażowanie w Ruchach, Stowarzyszeniach i Fundacjach Katolickich, nosimy w sercu pytania i nadzieje, troski i niepokoje związane z losem Kościoła. Wszyscy też doskonale zdajemy sobie sprawę, że głową Kościoła jest Chrystus i tylko z Nim możemy zmienić coś w Kościele, nie Kościół! Ów proces rozpoczynamy od siebie. Odważnie decydujemy się na zmianę czegoś w sobie dla dobra Kościoła, który wszyscy tworzymy. Decydujemy się, wszak chcemy zwiększać sumę dobra w sobie samych, chcemy zwiększać przestrzeń wspólnego dobra w Kościele. Rozpoczynamy zatem proces synodalnej przemiany serc ! Wszyscy: świeccy i kapłani. Jeśli to zrozumiemy, wraz z Duchem Świętym pójdziemy w dobrym kierunku. Wejdziemy na drogę Kościoła synodalnego, wejdziemy w boży obłok przemienienia.
Zanim przekażesz nam swój głos, zapoznaj się i instrukcją i pytaniami synodalnymi. Nie musisz odpowiadać na wszystkie. Wybierz te, które najbardziej dotyczą Twojej sytuacji czy środowiska, w którym żyjesz. Słuchając siebie nawzajem, rozeznajemy znaki czasu. Prosimy, by refleksje nad pytaniami synodalnymi poprzedzić modlitwą. Odpowiedzi prześlij na e-maila: synod.duszpasterstwo.rzeszow@gmail.com.
W załączniku można wysłać nagranie wideo lub nagranie audio.
Instrukcja
– pytania synodalne przygotowane są w oparciu o vademecum synodalne – to punkt wyjścia, pracujemy na ich podstawie
– zachęcamy do szczerego i otwartego dzielenia się swoimi doświadczeniami – każda odpowiedź jest ważna, opinia potrzebna: „jaki jest nasz Kościół, który wszyscy tworzymy”
– można odpowiedzieć na wszystkie lub wybrane pytania (przykład: Pytanie 1a…, Pytanie 1b…, Pytanie 6a…, Pytanie 6b… itd.)
– odpowiedzi na pytania synodalne są anonimowe, niech będą proste, krótkie – od pauzy, konkretne, szczere, może jakieś cytaty
– odpowiedzi będą podstawą przygotowania syntezy – spójnej formy całości