STATYSTYKI

Licznik odwiedzin
1604914
Visit Today : 79
Visit Yesterday : 171
This Month : 4551
This Year : 49492
Total Visit : 1604914
Hits Today : 299
Total Hits : 545939
Who's Online : 4

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „Pod dzidą”

KSM

"POD DZIDĄ"

„Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM.” (Jan Paweł II)

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „Pod Dzidą” rozpoczęło swoją działalność przy parafii św. Michała Archanioła w 1996 r.

Jesteśmy stowarzyszeniem, które zrzesza młodzież do czynnego dawania świadectwa w swoich środowiskach.

W piątki po Mszy Świętej wieczornej spotykamy się w budynku parafialnym, gdzie pod „okiem” księdza asystenta (aktualnie ks. Piotra Staryszaka) zgodnie z naszym zawołaniem „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie – Gotów?”, rozważamy Słowo Boże, przybliżamy sylwetki świętych a także bohaterów narodowych. Nie brakuje również spotkań o tematyce religijnej, jak i patriotycznej, poruszamy kwestie dotyczące młodości, jak i wyzwań oraz problemów czekających nas w przyszłości. Oczywiście pamiętamy o integracji i zabawie.

Poza spotkaniami nasza wspólnota organizuje wiele akcji m.in. coroczna bajka dla najmłodszych parafian, sprzedaż palm i „torcików Piłsudzkiego”.

Bierzemy również udział w licznych wyprawach w góry, na kajaki, czy też w EDK. Co tydzień spotykamy się na sali gimnastycznej, aby rozwijać swoje umiejętności siatkarskie i brać udział w corocznym turnieju diecezjalnym.

Więcej można się o nas dowiedzieć na naszej stronie na Facebook, do której odsyła poniższy link.

https://www.facebook.com/ksmpoddzida/

25 ksm

25 LAT KSM W DIECEZJI RZESZOWSKIEJ

Sobotnie przedpołudnie (21.04.2018) zgromadziło licznie przybyłą młodzież na obchody 25 rocznicy powstania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej diecezji. Mszy św. wraz przybyłymi księżmi w kościele św. Rocha i św. Marcina w Rzeszowie-Słocinie przewodniczył Ks. Bp Jan Wątroba. Po przejściu za sztandarem do pobliskiego budynku Wyższego Seminarium Duchownego (Instytut Teologiczno-Pastoralny) rozpoczęła się druga część – uroczysty Zjazd KSM. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele władz, asystenci KSM, byli prezesi i członkowie zarządów,

Czytaj więcej »
ksm grill 14.04.18

KSM PIERWSZY GRILL

KU WSPÓLNOCIE Według jednego artykułu pt. „Antropologia: Grill w jaskini” paleoantropolodzy znaleźli dowody na zaawansowane łowiectwo sprzed 250 000 lat. Ludzie zdobyte podczas polowania mięso obrabiali termicznie, wybierając tylko najsmaczniejsze kąski. W związku z tym trudno się dziwić popularności ognisk i grillowania w dzisiejszych czasach. Nie odbiega od tego trendu także nasza młodzież, która już pierwszą „obróbkę termiczną” ma za sobą. Łowy co prawda na razie odbyły się w sklepie, ale w

Czytaj więcej »
KSM NARZECZEŃSTWO

KSM O NARZECZEŃSTWIE

Tematem piątkowego spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Pod Dzidą” było małżeństwo i narzeczeństwo. Idąc drogą sakramentów tym razem zastanawialiiśmy się nad celem i sensem małżeństwa, nad pięknem i wagą miłości, nad znaczeniem tego sakramentu i odpowiedzialnością, jaką niesie ze sobą. Po świadectwach narzeczonych, w drugiej części spotkania podzieliliśmy się na dwie grupy: za i przeciw narzeczeństwu, aby lepiej zrozumieć argumentację Kościoła i świata. W ramach tej debaty ukazało się wiele stanowisk, różnic

Czytaj więcej »
WSD SIATKA

KSM I LSO – SPORT

Wiosna zawitała już na całego. Gdziekolwiek się nie udać, można zobaczyć biegających, szusujących na rowerach, jeżdżących na deskach i wszystkim co ma kółka. Jednym słowem – sport wyszedł w pełni na ulice i place Rzeszowa. Także w naszej parafii jest to widoczne.     Trudno zamknąć w salach i domu parafialnym dzieci i młodzież, gdy na zewnątrz tak pięknie. Dlatego obok formacji jest coraz więcej ruchu. W poniedziałek ministranci i kandydaci rozegrali

Czytaj więcej »
mandatum2018

wielki czwartek 2018

29.03.2018 WIELKI CZWARTEK 2018 Dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Rozpoczął się w naszej wspólnocie uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej. Liturgia podkreśla tutaj służebny charakter kapłańskiej misji Chrystusa i wagę ustanowienia Eucharystii. Mszy przewodniczył ks. Proboszcz Stanisław Potera. Homilię wygłosił ks. Jakub Nagi. Wymownym znakiem był podniosły śpiew „Gloria”, po którym zamilkły wszystkie instrumenty muzyczne, a także obrzęd mandatum, czyli obmycia stóp dwunastu mężczyznom z naszej parafii. Komunia św.

Czytaj więcej »
KSM PALMOWA 2018 1

25.03.2018 PALMOWA MŁODZIEŻOWO

25.03.2018 PALMOWA MŁODZIEŻOWO       My też zrobiliśmy swoją palmę – może powiedzieć młodzież z KSM „Pod Dzidą”. Może nie jest największa, ale jest nasza. Przenieśliśmy ją do Parku Papieskiego, dając przy tym dobre świadectwo. Na miejscu stanęliśmy do konkursu, który zakończył się dla nas miłą nagrodą i niespodzianką w postaci wywiadu telewizyjnego=). Najważniejsze jednak nastąpiło później. Przejście na plac katedralny, gdzie pod przewodnictwem Ks. Biskupa Jana, rozpoczęła się Eucharystia.

Czytaj więcej »
PALMOWA KSM 2018

PALMOWA KSM 2018

25.03.2018 KIERMASZ WIELKANOCNY KSM „Pod Dzidą” rozwija się plastycznie! W tym roku nie tylko palmy, ale także własnoręcznie robione ozdoby świąteczne (origami i nie tylko). Pod czujnym okiem Ewy, która jest głównym inicjatorem i wykonawcą, powstały piękne ozdoby, które z pewnością dodadzą uroku naszym domowym zakątkom. Dziękujemy za złożone ofiary i mamy nadzieję, że małe dekoracje i prezenty sprawią Parafianom dużą radość. Szczęść Boże!               

Czytaj więcej »
EDK2018

EDK 2018

23/24.03.2018 WYJŚĆ, BY WRÓCIĆ – EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA 2018 Z wielu miejsc w Polsce w piątkowy wieczór wyruszyły od kilku do kilkunastoosobowe grupy zatrzymując się przy drzwiach już zamkniętych kościołów, przydrożnych kaplicach i krzyżach. Wyglądali, jakby zamierzali iść przez całą noc. Ale dlaczego teraz? W jakim celu? Ekstremalna Droga Krzyżowa na dobre wpisała się już w wielkopostny czas nawrócenia i pokuty. Ta nietypowa forma modlitwy gromadzi wielu ludzi, gotowych w całkowitej

Czytaj więcej »