kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30, 18.00

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – pIĄTEK

16.30 - 17.30

W innych terminach

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

Pomóż im! O modlitwie za zmarłych

Miesiąc listopad to szczególny czas refleksji o ludzkim przemijaniu, o życiu człowieka i jego śmierci, o tym co jest ostatecznym przeznaczeniem człowieka. W tym miesiącu odwiedzamy cmentarzezatrzymujemy się przy grobach bliskich i znajomych, zapalamy znicze, modlimy się, wpatrujemy się w fotografie nagrobkowe, czytamy nazwiska. Wsłuchujemy się w to, co oni by nam dziś powiedzieli. Z każdego zdjęcia, dochodzi do nas jeden głos prawdy: „kim jesteś ja byłem, kim jestem, ty będziesz”.

Żyjąc w ciągłym zabieganiu często zapominamy, że nie można tak bez końca. Kiedyś przyjdzie kres i każdy z nas musi stanąć przed Panem. Miesiąc listopad to okazja, by częściej pomyśleć o nieubłaganie uciekającym czasie, przemijaniu, sensie życia, o tym dokąd zmierzamy w trakcie naszej wędrówki. Ile zostało nam jeszcze czasu i czy rzeczywiście wykorzystujemy go właściwie, aby po zakończeniu ziemskiego etapu naszego życia cieszyć się niebem. Obecnie tak łatwo się zagubić w świecie ogarniętym falą konsumpcjonizmu, gdzie wmawia się nam, że miarą wartości człowieka jest to, co posiada. To nic bardziej mylnego. Bo życie to codzienne zdawanie egzaminu z miłości.

„Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, lecz także sprawia, że staje się skuteczne ich wstawiennictwo za nami” (KKK 958). Świadomi Tajemnicy „Świętych Obcowania” korzystajmy z tej prawdy zawsze, a zwłaszcza w listopadzie, który jest ubogacony specjalnymi odpustami, by nieść pomoc zmarłym, w myśl słów Chrystusa: „Co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”.

W Uroczystość Wszystkich Świętych, jak również w Dniu Zadusznym można uzyskać w kościołach i kaplicach publicznych odpust zupełny. Uzyskamy go spełniając zawsze podstawowe warunki: stan łaski uświęcającej, komunia sakramentalna (bądź zamiar jej szybkiego przyjęcia), wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu oraz modlitwa w intencjach polecanych przez Ojca Świętego.

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych. Postarajmy się skorzystać z tego wielkiego daru i zyskać odpusty dla dusz osób zmarłych. Módlmy się za zmarłych uczestnicząc także częściej we Mszy św. ofiarujmy za nie Komunię św., modlitwę różańcową, modlitwy wypominkowe. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za zmarłych polecanych w wypominkach listopadowych pół godziny przed wieczorną Mszą świętą.

Z komunikatu Stolicy Apostolskiej w związku z możliwością zyskania odpustów za zmarłych w miesiącu listopadzie. 
W bieżącym roku, w związku z trwającą pandemią COVID-19, przez cały listopad można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych:
 – Odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo, zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca.
Odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po lub w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
 – Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na ograniczenia nałożone przez właściwe władze na czas pandemii, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.