kosciol sw michala archaniola rzeszow

MSZE ŚW.

NIEDZIELA

7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00, 18.30

DNI POWSZEDNIE

6.30, 18.00

SPOWIEDŹ

W DNI POWSZEDNIE

6.00 – 6.30
17.30 -18.00

W NIEDZIELĘ

Pół godziny przed każdą liturgią

NABOŻEŃSTWA

Pół godziny przed wieczorną Mszą św.

WTOREK

Koronka Uwielbienia Boga – ku czci św. Michała Archanioła

ŚRODA

Różaniec

CZWARTEK

Nieszpory

PIĄTEK

Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz Adoracja Najświętszego Sakramentu

WIECZÓR ANIELSKI

Pierwszy wtorek miesiąca

KANCELARIA PARAFIALNA

Wtorek – pIĄTEK

16.30 - 17.30

W innych terminach

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Kancelaria nieczynna: w uroczystość św. Piotra i Pawła (29 czerwca), w poniedziałki, niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca.

Świadek miłości i sługa piękna

Rodzina, przyjaciele, artyści, samorządowcy i parafianie pożegnali we wtorek 9 stycznia 2024 roku profesora Emila Polita.

Rocznik 1940, absolwent ASP w Krakowie, dyplom obronił w 1965 roku w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Były wykładowca w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Laureat Nagrody Miasta Rzeszowa w 1996 roku oraz licznych nagród w konkursach ogólnopolskich i regionalnych, pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności artystycznej i twórczej Złotym Krzyżem Zasługi. Aktywnie uczestniczył w wystawach malarstwa na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Jego prace znajdują się w licznych zbiorach muzealnych oraz prywatnych w wielu krajach Europy, USA i Kanady. W naszym kościele parafialnym możemy cieszyć się jego talentem i wizją artystyczną w pracach umieszczonych w naszym ołtarzu głównym, obraz św. Józefa i św. Jana Pawła II.

W czasie uroczystości pogrzebowych biskup Kazimierz Górny mówił, że w świecie pełnym wojen i nienawiści, w kraju rozdartym niezgodą profesor Emil Polit był świadkiem miłości i sługą piękna. W homilii zaś artystę i parafianina wspominał ks. prałat Stanisław Potera akcentując jego duchowy profil i słowa, że „gdyby nie miłosierdzie Boże nie ostałby się ten świat i nie ostałby się człowiek”.

Malarstwo profesora Emila Polita to całościowa wizja świata, pełna zachwytu nad jego urodą i panującą w nim harmonią. Pod względem warsztatowym najbliższy jest mu Pierre Bonnard, jego umiłowanie ciszy, czystego koloru i światła.

„Był dumny ze swojego miasta, a Rzeszów jest dumny ze swojego obywatela, który dzielił się swoją miłością, sztuką i talentem. Dziękujemy, że żyłeś wśród nas” – mówił Mieczysław Janowski, były senator, europoseł i prezydent Rzeszowa w czasie pogrzebu.

Dziękujemy i my jako duszpasterze i parafianie, że dzieliłeś z nami drogę życia i zbawienia, dając wzór głębokiej wiary, świadectwa chrześcijańskiego życia i dzieląc się głębią przeżycia piękna i zachwytu nad Bogiem, światem i człowiekiem.

Ks. Michał Bator
Źródło: nowiny24.pl; biznesistyl.pl
Foto: Jacek Stankiewicz