Zapraszamy na małą wycieczkę do wnętrza naszych organów piszczałkowych. W kościele parafialnym usłyszeć możemy Organy firmy Gebrüder Stockmann z 1971 r. sprowadzone z Niemiec, a zainstalowane w naszym kościele przez Mariana Tetlaka w roku 2009.
Podczas celebracji liturgicznych oraz koncertów muzyki organowej, jakie odbywają się cyklicznie w kościele św. Michała Archanioła w Rzeszowie, usłyszeć możemy 17 głosowy instrument o trakcji elektro-pneumatycznej.
Organy składają się z pięciu części: szafy organowej, umieszczonych w niej piszczałek, traktury, stołu gry i systemu doprowadzającego powietrze. Szafa organowa to po prostu obudowa organów. Ta część, którą widać z zewnątrz, zwykle bogato zdobiona, z wmontowanymi piszczałkami (w tym instrumencie grającymi), nazywana jest prospektem.
„Muzyczna tradycja całego Kościoła stanowi skarbiec nieocenionej wartości, wyróżniający się wśród innych form wyrazu artystycznego szczególnie tym, że śpiew kościelny, jako związany ze słowami, jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej liturgii” (Sacrosanctum Concilium) . Muzyka liturgiczna poprzez integralny związek z czynnościami liturgicznymi przyczynia się do uwielbienia Boga oraz uświęcenia wiernych. Muzyka, jako nośnik duchowych i estetycznych doświadczeń jest dla wiernych środkiem oddawania chwały Bogu oraz budowania wspólnoty zgromadzenia liturgicznego. Muzykolodzy zaś, znajdują w niej przestrzeń dociekań naukowych, pozwalających lepiej zrozumieć jej liturgiczny charakter.